Apteczki dla zakładów pracy – ważne informacje
Wyposażenie apteczek dla zakładów pracy nierzadko wzbudza wiele wątpliwości. Czy powinno się w nich umieszczać środki farmakologiczne? Jakie opatrunki przydają się najbardziej? Dlaczego należy podchodzić ostrożnie do tego, co się w nich znajduje? Jak stworzyć praktyczną apteczkę, z której każdy może korzystać?
Apteczki medyczne dla zakładów pracy – co powinno się w nich znaleźć?
Biorąc pod uwagę polskie prawo nie można dokładnie określić tego, co powinno znajdować się w apteczce, którą umieszcza się w zakładzie pracy. Wyposażenie w odpowiednie środki farmakologiczne oraz opatrunkowe powinno jednak być dostosowane do tego, jaki charakter pracy wykonuje się na terenie danego zakładu, ile osób w nim przebywa oraz z jakim rodzajem działalności ma się do czynienia.
Apteczki dla zakładów pracy powinny zawierać produkty, które umożliwiają udzielenie pierwszej pomocy. Dołączone do nich powinny być także kartki z instruktażem postępowania w sytuacjach zagrażających zdrowiu lub życiu, na których podane są także numery telefonów alarmowych, pod które należy dzwonić, gdy dojdzie do poważnych obrażeń. Oto niektóre środki, których nie powinno zabraknąć w apteczce zakładowej:
– kompresy (zwykłe, zimne i na oko),
– opaski elastyczne o różnych wymiarach,
– plastry różnej wielkości,
– opatrunki indywidualne,
– chusty trójkątne,
– rękawice lateksowe,
– koc ratunkowy,
– sól fizjologiczna lub środki dezynfekujące.
Środki farmakologiczne – czy umieszczać je w apteczce zakładowej?
Apteczki medyczne dla zakładów pracy mogą zawierać także środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, antyalergiczne i inne substancje na różnego rodzaju dolegliwości. Warto jednak ostrożnie je dobierać i – w miarę możliwości – brać pod uwagę to, że ktoś z pracowników może być uczulony na dany składnik leku. Zwykle jednak najpopularniejsze tabletki sprawdzają się u większości osób.