Inhalatory i ich zastosowanie
Inhalator stał się niezbędnym sprzętem towarzyszącym leczeniu chorób dróg oddechowych, szczególnie w przypadku dzieci. Obecnie odchodzi się od stosowania antybiotyków przy każdej infekcji na rzecz sterydów wziewnych, leków mukolitycznych czy rozszerzających oskrzela, do których podania nebulizator jest niezbędny.
Do czego służy nebulizator?
Pojęcia „inhalator” oraz „nebulizator” są używane zamiennie i dotyczą tego samego urządzenia. Jego działanie polega na rozbiciu płynnego preparatu w formę mgiełki o bardzo małej średnicy cząstek, dzięki czemu lek podczas inhalacji dostaje się do oskrzeli. Oprócz podawania preparatów na receptę inhalatory służą też do nebulizacji solą fizjologiczną, czystą lub wzbogaconą o kwas hialuronowy, która nawilża drogi oddechowe i ułatwia odksztuszanie zalegającej wydzieliny. Inhalator dla dorosłych, jak i dla dzieci jest szczególnie ważny przy chorobach przewlekłych układu oddechowego, np. astmie, jednak i bez nich bardzo się przydaje podczas infekcji.
Inhalatory dostępne w sprzedaży
Poszukując odpowiedniego inhalatora, można spotkać się z trzema rodzajami:
- pneumatyczny (inaczej tłokowy),
- ultradźwiękowy,
- membranowy lub inaczej siateczkowy.
Najpopularniejszy jest nebulizator tłokowy ze względu na dużą dostępność i stosunkowo niską cenę. Aerozol tworzy się w nim przy pomocy sprężonego powietrza, które rozbija płyn na drobne cząstki. Tego typu inhalator dla dzieci może być w kształcie np. zwierzątek, aby zachęcić małego pacjenta do nebulizacji.
Inhalator ultradźwiękowy zmienia płynny lek w aerozol poprzez fale ultradźwiękowe, przenoszone za pomocą cieczy pośredniej, kolei w nebulizatorze membranowym/siateczkowym funkcję tą pełni wibrująca membrana, która przepycha płyn przez mikrometrowe otworki. Zaletą dwóch ostatnich jest dużo cichsza praca, w porównaniu do tłokowego.
Ciekawym urządzeniem jest też inhalator parowy, który ułatwia inhalację za pomocą np. olejków eterycznych. Nie jest to typowa nebulizacja, ale również przynosi ulgę w czasie choroby.