Jak wybrać laskę do chodzenia dla osoby starszej?
Seniorzy na co dzień zmagają się z kilkoma charakterystycznymi dla wieku podeszłego przypadłościami, jedną z nich nierzadko jest niemożność wykonywania pełnego zakresu ruchów. Chodzenie jest utrudnione przez różnego rodzaju bóle, czy to bioder, kolan. Żeby ułatwić im poprawną koordynację ruchów, warto zaopatrzyć ich w stosowne medyczne narzędzia, najpopularniejszym takim produktem są laski do chodzenia.
Jakie laski do chodzenia można zauważyć w sklepach ortopedycznych?
Duży wybór narzędzi ortodontycznych w sklepach specjalistycznych daje możliwość lepszego doboru najlepszego produktu dla seniora. To, co się bierze pod uwagę w czasie wyboru to przede wszystkim:
- możliwość regulowania długości,
- kształt rączki,
- osobiste odczucia seniora,
- jakość wykonania,
- materiał, z którego jest zrobiona laska,
- kolor.
W sklepie ortopedycznym niezależnie od tego, czy stacjonarnym, czy internetowym, można od razu dostrzec laski do chodzenia. Podzielone są one na różne kategorie, można zauważyć na przykład laski:
- tradycyjne,
- anatomiczne,
- składane,
- ozdobne,
- laski parasole.
W jaki sposób dokonać najlepszego wyboru?
Tak duża różnorodność to dla wielu pacjentów niemały kłopot, nie wiedzą oni, na co się zdecydować, czy postawić na tradycyjną laskę drewnianą, czy może wybrać bardziej nowoczesne narzędzie, czyli autonomiczną laskę z możliwości pełnej regulacji. Taki wybór powinien być uwarunkowany od przeznaczenia tego przedmiotu, jeśli będzie używany często, na różnych powierzchniach, zarówno na zewnątrz, jak i w budynkach, niekiedy łatwiej zdecydować się na laskę anatomiczną, daje one znacznie więcej możliwości użytku, można ją bez trudu dostosować do nowej sytuacji. Tradycyjne laski do chodzenia wykonane z drewna to często niewielki koszt, takie przedmioty mają niezwykły design, oprócz tego obecność naturalnego materiału, jakim jest drewno, z pewnością daje dużo komfortu. Daje ona odpowiednią stabilność, można ją też wybrać w różnych kolorach. Ich maksymalne obciążenie często nie może przekraczać 100kg, przy anatomicznych laskach wyprodukowanych na przykład z aluminium obciążenie może być dużo większe.
Jak osiągnąć większą swobodę ruchów?
To, jakie narzędzie ortopedyczne pojawi się w domu seniora, zależy od jego problemów z chodzeniem, przy większych kłopotach ze zdrowiem, lepiej postawić na bardziej wyspecjalizowane narzędzie. Laski do chodzenia anatomiczne oprócz regulacji wysokości, mają też bardziej komfortową rączkę do trzymania, często wykonana jest ona z materiałów nie tylko trwałych, ale także miękkich, wygodnych, przeznaczonych do dłuższego trzymania, bez zmartwień o to, że na dłoni pojawią się odciski. Takie laski można kupić zarówno do prawej, jak i lewej ręki, wszystko zależy od tego, czy senior jest prawo czy leworęczny. Dodatkowo można pokusić się tutaj o większą ozdobność takiej laski, niekiedy zaopatrzona jest ona nie tylko w ozdobną rączkę, ale także w odpowiedni wzór na całej długości kija. Jej zakończenie to gumowa skuwka, która zapobiega upadkom na śliskich powierzchniach.