Ortezy na kolano. Co należy o nich wiedzieć?
Stabilizator kolana to sprzęt medyczny, który służy do unieruchomienia, zabezpieczenia, czy też odciążenia danej okolicy ciała. Orteza na kolano jest stosowana jako prewencja kontuzji, czy też element służący do leczenia urazów. Sprawdza się zarówno w przypadku urazów mięśni, jak i stawów.
Z czego wykonuje się stabilizator stawu kolanowego?
Orteza na kolano może być wykonana na przykład z twardego lub też miękkiego tworzywa. Czasami jest ono z dodatkiem stalek lub pelet, a jego kształt jest dopasowany do ciała. Dzięki temu stabilizator stawu kolanowego może zapewnić dokładne przyleganie. Co więcej, produkty tego rodzaju mogą być uniwersalne lub też dedykowane na prawe bądź też lewe kolano. W przypadku ortez ze wzmocnieniami podczas zakupów należy sprawdzać, jakie jest ich dokładne zastosowanie, natomiast jeśli chodzi o opaski bez usztywnień, to w większości nadają się one na oba kolana.
Kiedy stosować stabilizator, a kiedy opaskę uciskową?
Jeżeli mamy do czynienia z niewielkim urazem, takim jak na przykład lekkie skręcenie, czy też nadwyrężenie z powodzeniem zazwyczaj wystarcza zwykła opaska uciskowa. Nie ma potrzeby zakładania stabilizatora kolana, takiego jak np. tutaj. Podobnie w przypadku sporadycznie występującego bólu kolan. Czasami w takich sytuacjach opaska uciskowa może okazać się całkowicie wystarczającą. Dobrym pomysłem jest wybranie opaski bezszwowej, która nie powoduje dyskomfortu podczas noszenia. Co więcej, zapewnia ona właściwą temperaturę.
Co innego w przypadku poważniejszych urazów stawu lub też więzadła. Wówczas najlepszą opcją jest zastosowanie stabilizatora na kolano, który nie tylko doskonale chroni słabe miejsce, ale także szybko zmniejsza ból oraz obrzęk. Powoduje on także przyspieszenie regeneracji tkanek. Co więcej, jeżeli lekarz wyrazi zgodę można z powodzeniem może być stosowana orteza kolanowa umożliwiająca zginanie nogi, co daje także możliwość uczestniczenia w lekkich treningach.