Osocze bogatopłytkowe – wszystko, co trzeba o nim wiedzieć
Osocze bogatopłytkowe to innowacyjna i powszechnie rekomendowana terapia, która zyskuje coraz większą popularność w dziedzinie medycyny regeneracyjnej. Wykorzystuje ona naturalne zasoby organizmu w celu wyraźnego pobudzenia procesów gojenia i regeneracji tkanek. Popularne PRP jest bogate w płytki krwi, które są źródłem wielu czynników wzrostu, białek i komórek odpowiedzialnych za naprawę tkanek.
Osocze bogatopłytkowe – na czym polega?
Procedura uzyskania osocza bogatopłytkowego jest relatywnie prosta. Polega ona na pobraniu próbki krwi od pacjenta i poddaniu jej procesowi odwirowania w celu oddzielenia poszczególnych składników krwi. Następnie otrzymane osocze, które zawiera większą ilość płytek krwi niż standardowa krew, jest pobierane i stosowane w miejscach, gdzie potrzebne jest przyspieszenie procesu gojenia. Osocze bogatopłytkowe znalazło szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny regeneracyjnej. Stosuje się je nie tylko w ortopedii, ale także w stomatologii, dermatologii i medycynie estetycznej. W przypadku urazów mięśni, więzadeł bądź stawów, PRP może być stosowane, aby przyspieszyć proces gojenia, zmniejszyć ból i przywrócić pożądane funkcje. W stomatologii, osocze bogatopłytkowe jest natomiast najczęściej wykorzystywane w leczeniu zapalnych chorób przyzębia oraz w szeroko pojętych procesach implantologicznych.
Dlaczego warto zdecydować się na osocze bogatopłytkowe?
Osocze bogatopłytkowe (https://www.drstawowska.pl/medycyna-estetyczna/osocze-bogatoplytkowe) jest powszechnie używane w terapii przeciwstarzeniowej i poprawie kondycji skóry, dzięki czemu poprawia jej estetykę. Stosowane jest w leczeniu blizn, trądziku czy zmarszczek, a jego pozytywne efekty zostały docenione w różnych szerokościach geograficznych. Czynniki wzrostu obecne w osoczu stymulują produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, co przyczynia się do poprawy jakości skóry i sprawienia, że wygląda ona znacznie młodziej. Jednym z największych przymiotów osocza bogatopłytkowego jest fakt, że jest to w pełni naturalny produkt pochodzący z organizmu pacjenta, co niweluje do absolutnego minimum ryzyko wystąpienia działań niepożądanych W porównaniu do innych terapii regeneracyjnych, PRP jest stosunkowo bezpieczne i bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów.