Stabilizatory na kostkę – czym są i kiedy warto je stosować?
Stosowanie ortez staje się coraz bardziej popularne. Stabilizatory tego typu są powszechnie dostępne w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym a ich ceny są przystępne. Duży wybór produktów oraz możliwość dopasowania do konkretnego rodzaju kontuzji pozwala na uzyskanie szybkiej rekonwalescencji i powrotu do zdrowia.
Czym jest orteza?
Orteza to stabilizator stawu który ma za zadanie jego unieruchomienie. Stosowanie ortez jest rozwiązaniem wygodniejszym od gipsu, nie obciąża kończyny a jednocześnie daje takie same rezultaty jak tradycyjny gips. Stosowanie tego typu unieruchomienia zalecane jest szczególnie w przypadku różnego typu złamań, zwichnięć oraz skręceń. Do najczęściej używanych należy zaliczyć ortezy na kostkę, bowiem unieruchomienia oraz wzmocnienia najczęściej wymaga staw skokowy.
Orteza na kostkę wykonana jest z materiału bezpiecznego dla skóry, nie powoduje podrażnień oraz reakcji alergicznych. Stabilizatory tego typu wykonywane są z materiału antybakteryjnego i zapewniają dopływ powietrza do skóry oraz wentylację stopy. Są elastyczne i nie powodują dyskomfortu. Obecnie wyróżnić można trzy podstawowe typy ortez na kostkę: neoprenowe, bezszwowe oraz siatkowe. Każde z nich odpowiednio zabezpieczają staw oraz dają maksymalny poziom jego stabilizacji. Produkt ten mogą stosować także osoby intensywnie uprawiające sport które borykały się w przeszłości z urazami stawów różnego typu.
Jak działa orteza na kostkę? Kiedy ją stosować?
Orteza stawu skokowego ma za zadanie unieruchomienie stawu i przywrócenie jak najszybszego powrotu do zdrowia oraz jego regeneracji. Większość z nich poprawia krążenie krwi dzięki wytwarzanemu ciepłu podczas ich noszenia. Poprawienie cyrkulacji krwi w kończynie przyspiesza proces gojenia oraz zmniejsza dolegliwości bólowe. Stabilizatory mają za zadanie także zabezpieczać kończyny przed uszkodzeniami mechanicznymi, chronić przed skręceniami oraz zwichnięciami oraz zapobiegać zerwaniem ścięgien.