Stabilizator kolana – czym jest i po co się go zakłada?

stabilizator kolana maj 10, 2022

Stabilizator kolana – czym jest i po co się go zakłada?

Stabilizator kolana – czym jest i po co się go zakłada?

Stabilizator kolana jest sprzętem medycznym służącym do unieruchomienia stawu kolanowego, jego odciążenia albo zabezpieczenia. Stosowany jest on w roli prewencji kontuzji czy też elementu leczenia schorzeń i urazów stawów oraz mięśni. Stabilizatory stawów kolanowych mogą być zrobione z miękkiego albo twardego materiału, nierzadko z dodatkiem pelet czy stalek. Ich kształt jest właściwie dobierany do danego pacjenta, tak żeby zapewniały dokładne przyleganie. Stabilizatory mogą być uniwersalne albo dedykowane na lewe bądź lewe kolano. Opaski bez żadnych usztywnień mają obustronne zastosowanie. Zaś w wypadku ortez mających wzmocnienia trzeba zawsze poddać sprawdzeniu, jakie jest ich dokładniejsze zastosowanie.

Jak działa stabilizator na kolano?

stabilizator kolana

Zależnie od typu stabilizatora, może on:

  • odciążać oraz zmniejszać dolegliwości bólowe w czasie poruszania się,
  • wspomagać pracę osłabionych już więzadeł (przykładowo na skutek naciągnięcia albo przeciążenia),
  • unieruchamiać w częściowym albo pełnym zakresie ruchów,
  • działać prewencyjnie – chronić przed urazami, ograniczając możliwości ruchów prowokujących powstawanie urazów albo odnawianie się kontuzji.

Stabilizator kolana – po co go zakładać?

Po pierwsze, stabilizator wspiera staw kolanowy i chroni go przed możliwymi kontuzjami. Po drugie, zapewnia on wsparcie po odniesionych urazach. Stabilizator nie tylko zabezpiecza kolano przed dalszymi uszkodzeniami, ale również tworzy odpowiednie warunki do właściwej regeneracji.