Taśmy do kinesiotapingu – skuteczne wsparcie w leczeniu urazów

taśmy do kinesiotapingu lip 21, 2023

Taśmy do kinesiotapingu – skuteczne wsparcie w leczeniu urazów

Taśmy do kinesiotapingu można zaobserwować nie tylko wśród sportowców, ale również na sesji fizjoterapeutycznej. Opracował je ponad 50 lat temu japoński uczony Kenzo Kase. Obecnie zyskują na popularności z uwagi na swoją skuteczność w leczeniu kontuzji. Jak wykorzystuje się taśmy? Co należy o nich wiedzieć? 

Taśmy do kinesiotapingu – wsparcie fizjoterapii

Taśmy do kinesiotapingu, nazywane również tejpami (od ang. tape – taśma) to wsparcie procesu leczenia kontuzji i ważny element powrotu do zdrowia. Kinesiotaping pozwala na leczenie urazów oraz przeciążeń. Jego istotą jest połączenie klasycznej medycyny wraz z naturalnymi procesami leczenia. Celem jest natomiast ograniczenie bólu, ale również poprawa krążenia. Dzięki terapii mięśnie ulegają rozluźnieniu. Co istotne, mogą być wykorzystywane również z innymi formami terapeutycznymi, co zwiększa skuteczność procesu leczenia.

Elementy wykonuje się z bawełny w połączeniu z klejem akrylowym. Pod względem fizycznych właściwości w dużej mierze przypominają ludzką skórę. Są nie tylko bardzo rozciągliwe, co pozwala je dopasować do danej terapii, ale również przepuszczają powietrze. Korzystają z nich również pływacy, gdyż są wodoodporne. Metoda ta została spopularyzowana ostatnimi laty przez znanych sportowców występujących na zawodach z taśmami, jednak coraz częściej bywa rekomendowana przez lekarzy specjalistów zajmujących się leczeniem urazów. Na rynku występuje wiele opcji kolorystycznych, jednak zazwyczaj nie różnią się one specyfiką.

taśmy do kinesiotapingu

Czym jest plastrowanie i jakie przynosi efekty?

Taśmy do kinesiotapingu (https://www.orteo.pl/kinesiology-taping) wykorzystywane są na szeroką skalę do procesu zwanego plastrowaniem dynamicznym.Fizjoterapeuci naklejają je w miejscu wystąpienia urazu. Po oczyszczeniu skóry są umieszczane przy wykorzystaniu odpowiedniej techniki. W efekcie prowadzi to do lekkiego uniesienia skóry, pozwalając na szybszą regenerację. To przede wszystkim odciążenie receptorów kończące się zmniejszeniem dolegliwości bólowych. Na czym polega sam proces szybszej rekonwalescencji? Otóż dzięki plastrowaniu limfa przepływa zdecydowanie szybciej, zmniejszając przy tym stany zapalne.

Aby terapia przyniosła oczekiwane efekty, kluczowe jest odpowiednie umieszczenie taśm na skórze. Osoby z doświadczeniem naklejają je zgodnie z uwarunkowaniami, a na ich położenie duży wpływ ma również rodzaj kontuzji. Dzięki substancji klejącej, która zaczyna działać w wyniku podgrzania po kontakcie ze skórą, taśmy dobrze utrzymują się na ciele i nie odklejają nawet pomimo wysiłku fizycznego.

Plastry rekomendowane są osobom doświadczających przeciążeń oraz odczuwającym ból mający swoje podłoże w różnego rodzaju kontuzjach. Badania pokazują, że dzięki nim regeneracja organizmu zachodzi zdecydowanie szybciej. Plastrowanie zyskuje grono zwolenników ze względu na brak inwazyjności. Po naklejeniu prawie w ogóle nie czuć ich na skórze, a więc nie stanowią przeszkody w dalszych treningach. Co więcej, nie wywołują podrażnień ani reakcji uczuleniowych, nawet w przypadku wrażliwych osób.