Termometr bezdotykowy – jakie ma zastosowanie? Czy sprawdzi się u ludzi?

termometr bezdotykowy lut 2, 2022

Termometr bezdotykowy – jakie ma zastosowanie? Czy sprawdzi się u ludzi?

Termometr bezkontaktowy jest zwykle używany do pomiaru temperatury obiektów nieożywionych. Jednak niektóre termometry bezdotykowe są również zatwierdzone do użytku medycznego. Tego typu termometry są używane w szpitalach i klinikach do mierzenia temperatury ciała bez dotykania skóry pacjenta.

Termometr bezdotykowy nie jest nowością

termometr bezdotykowyTermometry, które mierzą temperaturę bez dotykania powierzchni nie są nowością. Od dziesięcioleci termometry bezdotykowe są używane do sprawdzania temperatury elementów przemysłowych i artykułów konsumpcyjnych, takich jak żywność i woda do kąpieli. Niektórzy konsumenci używają termometrów bezdotykowych w swoich domach, aby szybko odczytać temperaturę na czole dziecka lub upewnić się, że indyk na Święto Dziękczynienia jest gotowy.

Jak zbudowane są termometry bezdotykowe?

Termometr bezkontaktowy składa się z końcówki w kształcie pistoletu, która jest skierowana na powierzchnię lub przedmiot, który ma zostać zmierzony. Laser lub światło podczerwone identyfikuje miejsce na powierzchni, w którym należy zmierzyć temperaturę, a wyświetlacz cyfrowy pokazuje aktualną temperaturę zmierzoną w tym miejscu. Termometr bezkontaktowy często wykonuje kilka odczytów na sekundę i uśrednia je, aby zapobiec krótkotrwałym zmianom wpływającym na ogólny pomiar.

Dobry termometr bezdotykowy z atestem medycznym

Dobry termometr bezdotykowy z atestem medycznym jest przeznaczony do szybkiego i nieinwazyjnego pomiaru temperatury u danej osoby. Wykorzystując technologię podczerwieni, odczytują one ciepło pochodzące z ciała, zazwyczaj z czoła. Oznacza to, że rodzice mogą sprawdzić gorączkę u dziecka bez budzenia go, a także można zmierzyć temperaturę u każdego bez konieczności dotykania go.

Termometry bezdotykowe są zazwyczaj droższe niż termometry cyfrowe. Zazwyczaj kosztują od 100 do 300 zł.